Boží Ruka zasahuje

SVATÁ PROCULO, ORODUJ ZA NÁS, NA TVOU MOCNOU PŘÍMLUVU, VEĎ NÁS CESTOU VÍRY! AMEN


Svatá Prokula! Nová patronka naší poutě a celého Mariánského společenství!

 

Je mi připomínána svatá Procula, patronka města Gannat (a nová patronka naší poutě a Mariánského společenství), kde, v Gannatu, se naši poutníci stavěli a modlili se, hned první den poutě (viz dotyčný zápisník), do té doby, než nenapíši její mocný příběh!

Po jeho přečtení je mi už zřejmější proč. To je tedy síla! Síla víry! Příklad pro každého z nás!

Tak tady je!

Procule byla dcerou hraběte de Rodeze, který chtěl, aby se provdala za Gerauda z Aurillacu, jenže ona se zasvětila Bohu! Utekla a dlouhou dobu putovala, než našla útočiště v kopcích Gannatu, ukryla se pod velkým dřevem. Jenže Geraud ji hledal, našel a když stále odmítala si jej vzít, uřízl ji hlavu mečem!

Jenže tím statečná dívka neskončila. Vstala, vzala svou hlavu do náručí a nesla ji dát na oltář kostela Svatého Kříže! Pro nepředstavitelné bolesti, které měla (!), učinila si na své poslední pozemské pouti pět zastávek (na kterých později byly jejím duchovním ctitelem vystavěny kaple), než složila svoji hlavu na schody oltáře chrámu Svatého Kříže.

 

SVATÁ PROCULO, ORODUJ ZA NÁS, NA TVOU MOCNOU PŘÍMLUVU, VEĎ NÁS CESTOU VÍRY! AMEN

 

The legend of Sainte-Procule (Gannat ~ Allier)

She was the daughter of the Comte de Rodez, and had devoted herself to God. Her father having wished to marry her to a Geraud of Aurillac-perhaps a nephew of the great saint-she fled furtively, marched for a long time, reached the hills of Gannat, then covered with large woods, and took refuge there. But Geraud went in search of him, discovered his retreat, and, before his obstinate refusal to marry him, cut off his head with a sword.

Tradition reports that this martyrdom took place at the Maturet, near the suburb of Saint-Etienne, which is believed to have been the origin of the city of Gannat (see the curious and complex Saint-Etienne church, 11th century). But the history of the saint does not stop with its decollation.

The legend adds that Procule got up, took her head in her hands, and carried it, after five stations, to the steps of the altar of the church of St. Croix. A few years later, the inhabitants of Gannat, who had chosen Sainte Procule as patroness, had a chapel in each of the five places where the virgin had made her stations, in which was represented the posture she must have had in Resting there. Time has made them disappear * 1.

Later another chapel was built near the convent of the Augustinian fathers of Gannat; It was destroyed in 1793. An old chapel, forgotten by the revolutionists, was restored in honor of the patroness of Gannat, at a short distance from the town, in a picturesque site called „the Pace of Saint Procule“ because It is believed to see the footprint of his footsteps on the rocks around.

This chapel stands against a hill covered with grass, on the sides of which granite rocks are piled up. It is in this place that, on Monday and Tuesday of Easter, the inhabitants go in crowds, according to the ancient custom. Each young girl buys the ribbon of the Virgin, which she adds to her ornament.
About the same period, as well as that in which winter recalls them in their own country, the pious montagnards of the Marche and Haute-Auvergne, who were to exercise their industry in other provinces of France, The Chapel of Santa Proculus. There, they discover, kneel and pray. Before they set out again, many of them detach small patches of the chapel door to preserve them. These relics protect them in their distant journeys and favor their laborious enterprises …

Reklamy

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.

Podpoříte naši vydavatelskou činnost?

Vážení čtenáři, doba pokročila a tak i naše Mariánské společenství musí reagovat na nastalou situaci. V rámci toho, jak jste si jistě v poslední době všimli, je rozšíření naší publikační činnosti.  Tak hodláme i nadále pokračovat a kvalitu a profesionalitu našich článků, které Vás informují o událostech, o kterých se většinou jinde nedozvíte, či ne z tohoto zorného úhlu pohledu, stále zvyšovat. Tomu odpovídá i čas, který je třeba do přípravy a vydávání článků investovat. Prosíme, podpořte i tuto naši činnost příspěvkem podle Vašeho uvážení a možností, nabízí se také příležitost ve Vaší bance zadat stálý platební příkaz na libovolnou sumu příspěvku, a tak se již více nestarat a přitom nám umožníte v publikační činnosti pokračovat a nadále se zlepšovat. Děkujeme Vám! Zachovejte nám i nadále přízeň, vždyť přece: PRAVDU NELZE UMLČET! Vaše Petra Bostlová. Čísla účtů:

Pro Českou republiku:
2200438778/2010

Pro Slovenskou republiku:
2200438778/8330

IBAN: CZ6520100000002200438778
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Blogy 2013-2018

Reklamy
%d bloggers like this: