„Člověk, který hrozil bombou byl zneškodněn a policie ho zadržela. Momentálně probíhají výslechy,” potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Cestující se z letadla evakuovali a přesunuli na výslechy a prohlídky.

„Policie vstoupila do letadla, tento člověk nebyl kontaktní, nechtěl spolupracovat, policie standardním způsobem přistoupila k jeho zneškodnění, zadržení,“ popsal Chovanec. Neupřesnil, jestli zadržený u sebe bombu měl a jestli vznášel konkrétní požadavky. Podle ministra zřejmě nešlo o teroristický čin. „Počkejme si na další informace, jak budou nabíhat,“ dodal nicméně.

Sanitky pražské záchranky na pražském letišti

Sanitky pražské záchranky na pražském letišti

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

Letiště se pasažérům snaží najít ubytování. „Až bude prohlédnuto letadlo, předpokládám, že zítra dopoledne by mohlo dostat povolení k odletu,” dodal Chovanec.

Ministr odmítl sdělit podrobnosti k případu s odkazem na probíhající vyšetřování. Omezil se pouze na informaci, že ten, kdo vyhrožoval bombou, byl polské národnosti tak jako většina pasažérů, kteří cestovali z Las Palmas do Varšavy. „Ta hrozba byla vyhodnocena jako vážná,“ řekl. Zadržený podle jeho informací nejevil známky opilosti.

Na letiště dorazil pyrotechnik a policisté.

Na letiště dorazil pyrotechnik a policisté.

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

„Nebudu komentovat, co se u něj našlo nebo nenašlo. Bylo zahájeno trestní řízení a uvidíme, jak se vyvine jeho pozice. Jeho výslech teprve probíhá,” řekl Chovanec.  Podrobnosti k případu odmítá také sdělit s ohledem na to, že „nechci, aby se ten člověk vyvinil s odkazem na naše mediální výstupy z toho, co provedl”.

Nikdo by podle jeho názoru neměl utrpět žádné zranění. Posádka s policisty plně spolupracovala. Cestující byli nervózní, ale situaci zvládali.

Podobný případ před deseti lety

Provoz letiště nebyl podle ministra ohrožen či výrazněji narušen.

Pilot letadla podle záznamu na webu http://www.liveatc.net oznámil, že má na palubě 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. „Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu,“ hlásil.

Podobná situace se podle ministra Chovance na pražském letišti stala 26. prosince 2006.“